Skip to content Skip to footer

Jak zdiagnozować endometriozę?

Endometrioza to choroba dotykająca około 10% kobiet. Objawia się przede wszystkim silnymi dolegliwościami bólowymi. Mogą to być między innymi bolesne miesiączki, bolesne współżycie, bolesna owulacja, bolesne wypróżnianie czy bolesne oddawanie moczu. Dolegliwościom bólowym często towarzyszyć mogą biegunki, zaparcia lub wzdęcia. Część pacjentek cierpieć może również z powodu niepłodności.

Wokół endometriozy powstało wiele mitów. Pacjentkom w gabinetach lekarskich bardzo często zdarza się słyszeć, że bardzo silny ból podczas miesiączki jest czymś normalnym. W związku z tym powstaje pytanie jak sprawdzić, czy odczuwane dolegliwości są spowodowane właśnie endometriozą? Zgodnie z najnowszymi zaleceniami od 2022 roku umożliwia nam to eksperckie USG, czyli tzw. sonowaginografia, wykonane przez specjalizującego się w takiej diagnostyce lekarza. Badaniem uzupełniającym może być również specjalistyczny rezonans magnetyczny. Nie jest obecnie zalecane wykonywanie tak zwanej diagnostycznej laparoskopii. Żaden z dostępnych na rynku komercyjnych testów nie jest aktualnie rekomendowany.

Jak przebiega takie badanie?
Pacjentka przed badaniem otrzymuje środki przeczyszczające, które umożliwiają lepszą wizualizację końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Leki przeczyszczające przyjmowane są dzień przed oraz w dzień badania. Bezpośrednio przed badaniem do pochwy podawana jest również duża ilość żelu do USG, który pełni rolę kontrastu. Po podaniu żelu wykonywane jest USG przezpochwowe. Sonowaginografia różni się od klasycznego USG przede wszystkim zakresem badania. Podczas klasycznego USG ginekologicznego oceniane są najczęściej macica oraz jajniki. USG eksperckie obejmuje dodatkowo takie struktury w miednicy mniejszej jak pęcherz moczowy, odbytnica, więzadła krzyżowo-maciczne, czy przegroda odbytniczo-pochwowa. Pozwala to na dokładniejszą ocenę miejsc, w których ogniska endometriozy najczęściej się lokalizują. Badanie trwa około 20-30 minut. Zazwyczaj nie jest bolesne, chociaż ucisk na miejsca, w których znajdują się ogniska endometriozy, może u niektórych pacjentek powodować dyskomfort lub ból o niewielkim nasileniu. Bezpośrednio po badaniu pacjentka otrzymuje opis wraz z diagnozą i dalszymi zaleceniami.

Przewiń do góry