Endometrioza to choroba, o której w mediach mówi się w ostatnich czasach bardzo dużo. Powstaje zatem pytanie, jakie objawy powinny zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty zajmującego się diagnostyką tej choroby?
Prawidłowa, fizjologiczna miesiączka może powodować dolegliwości bólowe o niewielkim lub średnim nasileniu, które ustępują po przyjęciu 1-2 tabletek przeciwbólowych. Jeśli ból uniemożliwia normalne funkcjonowanie, powoduje konieczność zwolnienia zajęć szkolnych lub pracy, powoduje nudności, wymioty lub omdlenia i nie daje się opanować podstawowymi środkami przeciwbólowymi, jest to objaw, który powinien zaalarmować. Oto lista objawów, które mogą współwystępować w endometriozie:
- Bolesne współżycie
- Nieregularne miesiączki
- Obfite miesiączki
- Bolesna owulacja
- Bolesne oddawanie moczu
- Bolesne oddawanie stolca
- Bóle pleców
- Bóle nóg i kolan
- Krwawienie z odbytu lub krew w stolcu
- Dolegliwości bólowe podbrzusza niezależne od fazy cyklu
- Niepłodność
- Ból barku
- Biegunki, zaparcia, wzdęcia
- Nietolerancje pokarmowe
- Migreny
- Przewlekłe zmęczenie
- Mgła mózgowa
- Ból w klatce piersiowej
- Krwioplucie
Nie wszystkie dolegliwości muszą występować, aby podejrzewać endometriozę. U części pacjentek choroba może przebiegać bezobjawowo, a jedynym sygnałem jej obecności może być niepłodność. Dlatego w przypadku zaobserwowania któregokolwiek z wymienionych wcześniej objawów zaleca się wykonanie sonowaginografii – eksperckiego badania USG ukierunkowanego na diagnostykę endometriozy.